Upadłość konsumencka następuje w momencie utraty zdolności do spłaty wymagalnych zobowiązań przez osobę fizyczną. Postępowanie upadłościowe ma na celu pomoc osobom zadłużonym i ich całkowite oddłużenie. Warunkiem, który determinuje możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką, jest nieprowadzenie działalności gospodarczej przez osobę zadłużoną.
Czym jest upadłość konsumencka
Celem ogłoszenia upadłości jest ustanowienie realnego planu spłaty zadłużenia oraz zatrzymanie powstawania nowych wierzytelności. W sytuacjach wyjątkowych sąd po złożeniu wniosku o upadłość konsumencką może umorzyć wszelkie zobowiązania bez konieczności ustalenia planu spłaty.
Procedura upadłościowa krok po kroku
Postępowanie upadłościowe rozpoczyna się w momencie złożenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dłużnik w momencie składania wniosku o upadłość może wybrać spośród dwóch różnych procedur przeprowadzania postępowania – likwidacji majątku lub zawarciu układu z wierzycielami.
Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej skutkuje powstaniem masy upadłościowej. Syndyk spienięża majątek dłużnika i sporządza plan podział sumy uzyskanej z likwidacji majątku, po wcześniejszym potrąceniu kosztów postępowania upadłościowego. W sytuacji, gdy majątek upadłego nie zaspokoił wierzycieli w całości i nadal pozostają nieopłacone zobowiązania, wówczas sąd może zadecydować o ustaleniu planu spłaty długów.
W sytuacji, w której upadły utracił nieruchomość w toku postępowania upadłościowego, możliwe jest, aby wystąpił on z wnioskiem o wydzielenie określonej kwoty, która będzie przeznaczona na wynajem innego lokalu mieszkalnego, jednak nie dłużej niż na okres 2 lat. Taka możliwość występuje jedynie w sytuacji, kiedy dłużnik faktycznie zamieszkiwał spieniężoną nieruchomość.
Warto zaznaczyć, że posiedzenie sądowe dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej ma charakter niejawny, co oznacza, że odbywa się bez udziału stron. Możliwe jest wezwanie na rozprawę dłużnika lub reprezentującego go pełnomocnika.
Procedura zostaje zakończona w momencie umorzenia zobowiązań upadłego, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Istnieją zobowiązania, które nie podlegają umorzeniu. Do takich wierzytelności zalicza się zobowiązania alimentacyjne, obowiązek naprawienia szkody, zadość uczynienie za wyrządzone krzywdy oraz zobowiązania do zapłaty orzeczone przez sąd kar grzywny.
Obowiązki nałożone na upadłego
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej upadły zobowiązany jest do składania do sądu sprawozdania o wykonaniu wyznaczonego planu spłaty. Sprawozdanie musi być przedstawione do końca kwietnia każdego roku i obejmuje poprzedni rok kalendarzowy. Składane dokumenty muszą zawierać informacje o osiągniętych przychodach oraz spłaconych należnościach.